Szukaj

Darowizna udziału w samochodzie

Darowizna jest bardzo popularną umową mającą na celu przeniesienie własności rzeczy z jednej osoby na drugą. Co istotne możliwe jest poza samą rzeczą przekazanie w ramach darowizny, na przykład udziału we współwłasności.

Charakter prawny darowizny

Umowa darowizny zobowiązuje darczyńcę do bezpłatnego świadczenia na rzecz osoby obdarowanej kosztem swojego majątku ? zgodnie z art. 888 kodeksu cywilnego.  Zgodnie z prawem umowa ta może być zawarta pomiędzy dowolnymi podmiotami a ustawodawca nie ma możliwości ograniczania kręgu osób które są do tego uprawnione do bycia stroną w umowie darowizny. Należy pamiętać, iż na mocy tej umowy darczyńca nie może domagać się żadnej opłaty od obdarowanego ani np. przekazania innej darowizny na jego osobę. Nie ma konieczności wzajemnego świadczenia ale naturalnie może ono nastąpić.

Darowizna udziału we współwłasności

Zdarza się, że a ramach darowizny osoba obdarowana dostaje zamiast całego samochodu jednie udział w nim. Zgodnie z prawem przekazania udziału w pojeździe nie zabrana zastosowania umowy ustnej jako formy darowizny. Udział przechodzi w momencie przeniesienia faktu posiadania. Dobrym przykładem może być przeniesienie swojej części udziałów w pojeździe pośród małżonków na rzecz jednego  z nich kosztem drugiego.

Kto może przenieść udział

Zgodnie z logiką oraz prawem, udział we współwłasności może zostać przeniesiony jedynie przez osobę uprawnioną do tego, którą w tym wypadku będzie osoba samego współwłaściciela.

Podatek

Umowa darowizny udziałów w samochodzie bezwzględnie podlega opodatkowaniu. Przy podatku bierze się pod uwagę grupę podatkową oraz limit kwotowy. Naturalnie należy pamiętać o fakcie, iż z podatku od darowizny może być zwolniona osoba najbliższa osoby obdarowującej pod warunkiem zawiadomienia o tym fakcie Urzędu Skarbowego do 6 miesięcy od otrzymana darowizny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>