Szukaj

Nabycie spadku u notariusza

Istnieje możliwość nabycia spadku u notariusza, jak również istnieje też możliwość nabycia w trybie sądowym. W przypadkunotariusza takie nabycie może być nieco droższe niż sądowne jednak jest zdecydowanie szybsze. Kolejnym plusem jest to, że notariusz poinformuje nas jakie dokumenty będą potrzebne, dzięki czemu mamy pewność, że postępowanie przebiegnie prawidłowo.

W celu przeprowadzenia nabycia spadku u notariusza jesteśmy zmuszeni umówić się na wizytę z danym notariuszem, a on nas poinformuje jakie dokumenty trzeba dostarczyć i w jaki sposób jak np. akt zgonu spadkodawcy, akty urodzenia potencjalnych spadkobierców czy sporządzony przez spadkodawcę testament, jeśli jest ich więcej to należy dostarczyć ostatni. Koniecznością jest, aby wszyscy spadkobiercy spotkali się w kancelarii notarialnej, gdzie zostaje sporządzony protokół dziedziczenia, który zawiera zgodne z prawem oświadczenie wszystkich spadkobierców.Należy pamiętać, że składnie fałszywych zeznań jest karalne.

Podczas tego samego spotkania również zostaje otwarty testament oraz zostają również złożone oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku przez spadkobierców, jeśli oczywiście takich czynności nie dokonano wcześniej. Dzięki sporządzeniu protokołu dziedziczenia notariusz przygotowuje akt poświadczenia dziedziczenia. Po rejestracji w rejestrze poświadczeń taki akt nabiera mocy prawnej na równi z sądowym postanowieniem nabycia danego spadku.

Spadkobiercy dzięki takiemu poświadczeniu mogą wykazywać swoje prawa do spadku np. do odziedziczonej nieruchomości. Nie wolno zapomnieć, aby zgłosić się do urzędu skarbowego w celu rozliczenia się z podatku od spadku i darowizn z powodu nabycia spadku lub z możliwości skorzystania z przysługującego zwolnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>