Szukaj

Wydziedziczenie

Jak przeprowadzić wydziedziczenie

W momencie śmierci spadkodawcy jego testament zgodnie z prawem zostaje otwarty. Zarządzając masą spadkową należy przestrzegać prawa spadkowego. W skład majątku spadkowego wchodzą jedynie przedmioty i prawa, które w chwili śmierci spadkobiercy należały do niego. Ustalenie kręgu spadkobierców również zależy od chwili śmierci spadkodawcy, ponieważ spadkobiercami mogą być jedynie osoby żyjące.
Czytaj dalej

Przebaczenie a wydziedziczenie

W jaki sposób można odwołać wydziedziczenie? Dokonać może tego jedynie sam spadkodawca. Przypomnijmy, że wydziedziczenie, aby było prawomocne, musi zostać zapisane w testamencie. Zatem najbardziej oczywista formą odwołania wydziedziczenia będzie sporządzenie nowego testamentu lub pisemne unieważnienie częsci jego zapisu dotyczącej… Czytaj dalej

Testament i wydziedziczenie

Wydziedziczenie to inaczej wyłączenie najbliższych członków rodziny spadkodawcy od dziedziczenia. Wydziedziczenia to nie pozbawienia spadku poprzez pominięcie w testamencie lecz pozbawienie na mocy zapisu w testamencie prawa do zachowku.
Czytaj dalej

Jak dokonać wydziedziczenia?

Wydziedziczeniem należy nazwać takie działanie prawne za pomocą którego osoba uprawniona do dziedziczenia zostaje pozbawiona prawa do zachowku. Aby jednak była mowa o prawomocnym wydziedziczeniu, powinno ono spełniać pewne jasno określone przesłanki.
Czytaj dalej